اخبار > گردشگری ، چاه نفتی در قعر بی مهری !  چاپ        ارسال به دوست

318884
خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، خانه ملت:

گردشگری ، چاه نفتی در قعر بی مهری !

پر رنگ شدن توجه به صنعت گردشگری از حرف تا عمل فاصله بسیار دارد و با وجود اینکه بسیاری از فعالان بخش خصوصی خواهان ورود به عرصه این صنعت هستند، حمایت‌های لازم از سوی دولت صورت نمی‌گیرد. بهروز نعمتی از اعضای کمیسیون صنایع نیز با گلایه از بی‌مهری های فراوان به صنعت پرسود، گردشگری، خواستار توجه بیشتر مسئولان به مشکلات فراروی صنعت گردشگری شد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ امروزه گردشگری به عنوان یک صنعت درآمدزا و پاک مورد توجه اکثر کشورهای جهان به خصوص کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه می باشد.

در دولت یازدهم و در فضای پسابرجام ورود گردشگران خارجی با رشد چشمگیری مواجه بوده است اما به اذعان بسیاری از کارشناسان هنوز به طور کامل از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های گردشگری کشور استفاده نشده است. احمدرضا نیک‌کار در همین خصوص معتقد است «نفت اصلی کشور، صنعت توریسم است، چرا درآمدی که هر گردشگر برای کشور ایجاد می‌کند معادل 100 بشکه نفت است.»  وی که یکی از اولویت‌های خود و آتیه صبا را توسعه زیرساخت‌های گردشگری در راستای شعار سال«اقدام وعمل» می داند. 

پر رنگ شدن توجه به صنعت گردشگری از حرف تا عمل فاصله بسیار دارد و با وجود اینکه بسیاری از فعالان بخش خصوصی خواهان ورود به عرصه این صنعت هستند، حمایت‌های لازم از سوی دولت صورت نمی‌گیرد. بهروز نعمتی از اعضای کمیسیون صنایع نیز با گلایه از بی‌مهری های فراوان به صنعت پرسود، گردشگری، خواستار توجه بیشتر مسئولان به مشکلات فراروی صنعت گردشگری شد.

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌و گو با خبرنگار اعتدال، با تاکید بر اینکه صنعت گردشگری به تنهایی می‌تواند به اندازه صنعت نفت درآمدزایی داشته باشد گفت: اگر سرمایه گذاری لازم برای ایجاد زیرساختها صورت بگیرد، درآمدی که از صنعت گردشگری نصیب کشورمان می شود، با درآمد صنعت نفت برابری خواهد داشت.

بهروز نعمتی با اشاره به نعمتهای خدادادی کشورمان و اهمیت آن برای گردشگری گفت: بدون شک ایران بهترین کشور منطقه برای جذب توریسم است.

وی با اعلام اینکه هیچ کشوری وجود ندارد که چهار فصل را همزمان داشته باشد گفت: در کشورمان دو دریا در جنوب و شمال داریم که هر کدام آب و هوایی کاملا متفاوت دارد. دریای خزر هوای مدیترانه ای دارد و دریای خلیج فارس و عمان آب و  هوایی مانند دریای سیاه دارد که این موقعیت اهمیت دارد. مردمان اروپایی آب و هوای جنوب کشورمان را می پسندند.

این نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جنگلها، مناطق کوهستانی و بیابانهای کشورمان گفت: اینها نعمت خدادادی است که هر کدام می تواند جذابیت خاص  خودش را برای کشورمان داشته باشد.

وی با ابراز تاسف از اینکه با وجود همه توانمندی ها، از صنعت گردشگری به دور هستیم گفت: متاسفانه هر کس که مدیریت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را بر عهده می گیرد، شعارهایی را می دهد و در نهایت اتفاق خاصی نمی افتد.

نعمتی با اشاره به دوره مدیریت سلطانی فر بر گردشگری گفت: آقای سلطانی فر قول داده بود که برای جذب پنج میلیون توریست اقدام کند و تاکیدشان هم بر جذب توریست زیارتی بود که در عمل این اتفاق نیفتاد.

وی در توضیح دلایل ناموفق بودن در جذب توریسم گفت: سازمان گردشگری به هیچ دستگاهی پاسخگو نیست و معلوم نمی شود اینهایی که برای به دست آوردن مسوولیت گردشگری وعده می دهند، وقتی به نتیجه نمی رسند چرا مورد بازخواست قرار نمی گیرند.

نماینده  تهران در مجلس شورای اسلامی بهترین راهکار را تشکیل وزارت گردشگری دانست و گفت: اگر وزارتخانه ای با این رویکرد تشکیل شود، بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

وی با  انتقاد از اینکه امروزه همه به دنبال این هستند که دولت کاری برای گردشگری انجام بدهد گفت: امروزه شرایطی برای جذب سرمایه گذار خارجی در کشور نداریم. کشوری که از نظر رتبه کسب و کار در رتبه 138 قرار دارد، سرمایه گذار خارجی را فراری می دهد زیرا سرمایه گذار ابتدا شرایط را بررسی می کند.

نعمتی با اشاره به اینکه رییس جمهور کتاب فضای کسب و کار را نشان داد و قول داد که آنرا اجرایی می کند گفت: متاسفانه این مهم نیز هنوز اتفاق نیفتاده است. اما  اگر قول آقای روحانی محقق شود، امنیت کسب و کار باعث سرمایه گذاری می شود و جذب توریسم را رونق می دهد.

وی با اعلام اینکه گردشگر برای کشورمان ارز آوری و ارزش افزوده خوبی دارد گفت: امروزه به دلیل نبود زیر ساختهای مناسب، ظرفیت گردشگری کشورمان مغفول مانده است.

سخنگوی هیات رییسه مجلس با تاکید بر اینکه اگر صنعت گردشگری رونق بگیرد، از صنعت نفت ارزآوری بیشتری دارد گفت: وقتی کشورمان زیرساخت لازم را ندارد، ظرفیت بزرگ گردشگری از دستمان می رود.

نعمتی با اشاره به سخنان نیک‌کار مبنی بر اینکه هر گردشگر با 100 بشکه نفت برابری می کند، گفت: اگر به اندازه ای که برای صنعت نفت سرمایه گذاری می شود، برای گردشگری سرمایه گذاری شود، بی شک می تواند جای فروش نفت را بگیرد.

وی با انتقاد از بی توجهی به صنعت گردشگری گفت: متاسفانه برای صنعت گردشگری خست به خرج می دهند و هنگامی که قرار است در این بخش سرمایه گذار شود، اشکال تراشی زیادی صورت می گیرد در حالی که گردشگری می تواند درآمدی ثابت را برای کشورمان رقم بزند.

وی با اعلام اینکه امروزه میلیاردها تومان زیان می دهیم به دلیل اینکه زیرساختهای گردشگری را نداریم گفت: صنعت  گردشگری هزاران میلیارد تومان را به دلیل نبود زیرساختهای گردشگری از دست می دهد. 

نعمتی با اشاره به اینکه اکنون وضعیت هتلهای کشورمان مناسب نیست گفت:اگر همین الان به هر کدام هتلهای تهران بروید، ظرفیتشان کامل است به دلیل اینکه پیش بینی‌های لازم به جهت ظرفیت سازی صورت نگرفته است.

به گزارش اعتدال وی با اعلام اینکه هر گوشه از فرصت‌ها و ظرفیت‌های خاصی برای گردشگری وجود دارد، گفت: توریست خارجی برای دیدن جاهایی می آید که ندیده است در عین حال که اصفهان، شیراز، یزد و مناطق جنوبی جذابیت بالایی برای گردشگر خارجی دارد. اما اگر با دقت بررسی کنیم،  متوجه می شویم که سیستم حمل و نقل مناسب، هتلهایی با تعداد تخت‌های کافی، امکانات و خدماتی که رضایت گردشگر را تامین کند، در این مناطق وجود ندارد. بنابر این باید به زیر ساختهای این مناطق اهمیت خاصی بدهیم.

پایان پیام


١٧:١٢ - يکشنبه ١٩ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٢٠٦١    /    تعداد نمایش : ٤٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج