اخبار > فرایند قانونی طرح استعفای نمایندگان در مجلس و چگونگی بررسی آن در صحن علنی  چاپ        ارسال به دوست

خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، خانه ملت:

فرایند قانونی طرح استعفای نمایندگان در مجلس و چگونگی بررسی آن در صحن علنی

سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: طبق آیین نامه داخلی اگر نماینده‌ای بر استعفای خود اصرار ورزد رئیس‌مجلس آن را در اولین جلسه علنى اعلام وصول و تا یک هفته بعدبررسی می‌شود اما در مورد استعفای دسته جمعی ابهام قانونی وجود دارد. جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۵  فرایند قانونی طرح استعفای نمایندگان در مجلس و چگونگی بررسی آن در صحن علنی سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: طبق آیین نامه داخلی اگر نماینده‌ای بر استعفای خود اصرار ورزد رئیس‌مجلس آن را در اولین جلسه علنى اعلام وصول و تا یک هفته بعدبررسی می‌شود اما در مورد استعفای دسته جمعی ابهام قانونی وجود دارد.

بهروز نعمتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص روند قانونی طرح استعفاء در مجلس شورای اسلامی، گفت: بر اساس آیین نامه داخلی مجلس استعفای نمایندگانی که بر استعفای خود اصرار دارند توسط رئیس‌مجلس در اولین جلسه علنى و بدون قرائت متن، اعلام و در دستور کار هفته بعد قرار می‌گیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بر اساس آیین نامه استعفا نماینده ها باید به صورت تک تک مورد بررسی قرار گیرد، لذا در آیین نامه در مورد استعفای دسته جمعی صحبتی نشده است. از این رو در مورد نمایندگان استان اصفهان ابهام مذکور را در هیات رئیسه مرتفع خواهیم کرد.

وی افزود: در صورت اصرار این نمایندگان بر استعفای خود موضوع باید تعیین تکلیف شود لذا می‌تواند یک نفر به نمایندگی از همه افراد در صحن علنی صحبت یا افراد تک تک در صحن صحبت کنند، پس از آن موافق و مخالف استعفا نیز نظر خود را مطرح و در نهایت استعفا به رأی گذاشته می‌شود.

نعمتی با بیان اینکه هنوز در مورد چگومگی بررسی استعفای دسته جمعی در صحن علنی صحبت نشده است، گفت: رئیس مجلس با نمایندگان اصفهان جلسه گذاشته و در مورد آب شرب اصفهان اظهارات نمایندگان استماع شده است، در واقع هیات رئیسه به دنبال رفع مشکل از مسیری غیر از استعفا است.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ ماده 94 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی عبارت است از؛ هر نماینده که اعتبارنامه او به تصویب رسیده است مى‏تواند از مقام نمایندگى استعفاء دهد. پذیرش استعفاء موکول به تصویب مجلس است.

درماده 95 این قانون نیز آمده است: نماینده تقاضاى استعفای مدلّل خود را به عنوان رئیس‌مجلس مى‏نویسد و رئیس‌مجلس آن را در اولین جلسه علنى و بدون قرائت متن، اعلام و در دستور کار هفته بعد مى‏گذارد. نماینده مى‏تواند قبل از شروع بررسى در مجلس تقاضاى استعفای خویش را مسترد دارد.

ماده 96 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامینیز تاکید دارد: بررسى تقاضاى استعفاء بدین ترتیب خواهد بود که ابتداء تقاضاى استعفاء قرائت شده و سپس شخص متقاضى استعفاء یا نماینده دیگرى به تعیین او تقاضاى دفاع خواهد نمود. مدت قرائت تقاضاى استعفاء و توضیح نماینده متقاضى استعفاء حداکثر نیم ساعت است. مخالف یا مخالفین نیز حداکثر نیم ساعت مى‏توانند صحبت کنند و پس از آن رأى‏گیرى به‌عمل مى‏آید. در صورت تصویب تقاضاى استعفاء مراتب از طریق رئیس‌مجلس به وزارت کشور اعلام مى‏شود تا طبق قانون انتخابات اقدام نماید. تبصره- هرگاه نماینده متقاضى استعفاء براى طرح تقاضاى استعفاى خود در مجلس حاضر نشود و کسى را هم براى دفاع از خود تعیین ننماید متن تقاضاى استعفاء قرائت و در صورت وجود مخالف حداکثر به مدت پانزده دقیقه صحبت خواهد کرد و سپس رأى‏گیرى به‌عمل مى‏آید.

در ماده 97 این قانون هم آمده است: هرگاه تقاضاى استعفای تعدادى از نمایندگان به نحوى باشد که مانع از تشکیل جلسه رسمىگردد قابل طرح در مجلس نیست.


١٠:٤٥ - جمعه ٣٠ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٢٣١٥    /    تعداد نمایش : ١٠٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج