اخبار > راویان دفاع مقدس بسیار و مراجع رسمی در خواب  چاپ        ارسال به دوست

راویان دفاع مقدس بسیار و مراجع رسمی در خواب
خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، خانه ملت:

راویان دفاع مقدس بسیار و مراجع رسمی در خواب

اگر وظیفه بنیادها و سازمان‌های مرتبط با حفظ آثار دوران دفاع ­مقدس، جلوگیری از نابودی و تحریف ارزش‌ها و دستاوردهای آن دوران است، دلیل این میزان روایت‌های سلیقه‌ای از آن سال‌ها چیست؟!
سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت - کم نیستند مراکز و موسساتی در کشور با مأموریت‌های ویژه و کلان به خصوص در عرصه فرهنگ و هنر که لابد سالانه صرفا گزارشی برای خالی نبودن عریضه می‌دهند تا برای افزایش بودجه خود رایزنی کنند ولی در عمل خبری از تاثیرگذاری نقش آنها در مسئولیت‌هایی که بر عهده دارند، نیست.

با همین انتقاد و استدلال بود که جدول شماره 17 در لایحه بودجه محل مناقشه شد و عده‌ای معتقد بودند دستگاه‌های ذیل آن فقط بودجه می‌گیرند ولی نه کاری می‌کنند و نه پاسخگو هستند؛ همچنانکه جعفرزاده ایمن آبادی از حذف جدول 17 در لایحه بودجه 97 با عبارت "قطع پرداخت رانت به برخی موسسات و مراکز که به هیچ کجا پاسخگو نبودند و فقط بودجه می‌گرفتند" یاد می‌کند.

عمده دستگاه‌های دارای ردیف اعتباری بودجه در جدول شماره 17 فرهنگی بودند ولی اینها تمام دستگاه‌ها با مأموریت فرهنگی و فرهنگ‌سازی نبودند که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند؛ بسیاری نهادهای خاص در خارج از این جدول، ردیف اعتباری دارند که البته از آنها هم در راستای فرهنگ و فرهنگ‌سازی آبی گرم نمی‌شود.

با این حال موضوع مورد بحث، بودجه دستگاه‌های فرهنگی منفعل و غیرپاسخگو نیست بلکه مسئولیتشان است. مثلا در حوزه دفاع مقدس کم نیستند دستگاه‌های عریض و طویل با عِده و عُده فراوان و دارای بودجه که کاری هم نمی‌کند. مثلا بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که 7 سازمان ذیل آن تعریف شده از سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس گرفته تا سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس.

بنیادی که یکی از اهداف آن "جلوگیری از نابودی و تحریف و یا به فراموشی سپرده شدن میراث گران­ بهای خون پاک ایثارگران اسلام و دستاوردهای دفاع ­مقدس" تعریف شده و یکی از وظایفش، " تحقیق، شناسایی، جمع­ آوری، نگهداری، تدوین آثار مکتوب و غیرمکتوب فرهنگی، تاریخی، هنری و علمی و انجام امور مربوط به حفظ آثار و نشر ارزش ­های دفاع­ مقدس در حیطه هدایت کلی جنگ".

علاوه بر این بنیاد، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس نیز در این حوزه باید وظایفی مشابه انجام دهند.

در انفعال این دستگاه‌ها است که موضوعی همچون توییت محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران در سال‌های جنگ در فضای کشور جنجال‌آفرین می‌شود. توییتی درباره عملیات کربلای 4 و نامیدن آن به نام "عملیات فریب" که واکنش‌های بسیاری برانگیخت و عده‌ای روایت این فرمانده سپاه را صادق و صحیح نمی‌دانند.

نعمتی: خودم آنجا بودم؛ کربلای 4 عملیات فریب نبود

بهروز نعمتی عضو هیئت رییسه مجلس که خود در این عملیات حضور داشته است، این توصیف محسن رضایی را "بچه‌گانه" می‌داند و می‌گوید: جنگ یک پکیج است و یک نفر نمی‌توانسته برای آن زمان تصمیم‌گیری کند. جنگ نظامی یک سرش پیروزی است و سر دیگر آن شکست. ایران در جنگ هشت ساله در عملیات‌هایی همچون عملیات میمک شکست خورد ولی دلیل بر این نیست که خواستیم دشمن را فریب دهیم.

نعمتی که در عملیات کربلای 4 بیسیمچی بوده، مطمئن است که آن، عملیات فریب نبوده است و توضیح می‌دهد: حتما عملیات کربلای 4 واقعی بود. خودم آنجا بودم. در یک گردان حدود 370 نفر بودیم که خیلی از بچه‌ها قبل از شروع عملیات در بمباران آبادان شیمیایی شدند. ولی مثلا عملیات والفجر 10 عملیات فریب بود که اتفاقا ایران موفق شد و دستاوردهایی هم داشت.

سخنگوی هیئت رییسه مجلس با انتقاد از "این مدل روایت‌های ساختگی امروزی" ادامه می‌دهد: اینکه در این زمان و در سالروز این موضوع چنین حرف‌هایی زده شود، تشکیک به وجود آید و از روایت تازه و نویی پرده‌برداری شود، صحیح نیست.

اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ اگر اظهارات محسن رضایی روایتی صحیح است، چرا این میزان واکنش در افکار عمومی و خواص داشته و مردود خوانده شده است؟

فارغ از درست بودن یا نادرست بودن ادعای محسن رضایی، مجاز بودن به افشاگری درباره طرح چنین موضوعی در زمان کنونی قابل بررسی است. محمدعلی وکیلی عضو هیئت رییسه مجلس می‌گوید: مناسب است کسانی که روایتگری جنگ می‌کنند مراقب احساسات مردم باشند. برای جنگ سرمایه‌های معنوی بزرگی شده و احساسات مردم نسبت به موضوعات و روایات جنگ بسیار بسیار بالا است.

به گزارش خانه ملت؛ حال جای این سوال مطرح است که آیا می‌توان هر ادعایی را درباره هر ماجرایی به‌خصوص وقتی موضوع مورد بحث، جنگ باشد و دفاع، جان رزمنده باشد و خانواده‌های داغدار، تاکتیک نظامی باشد یا عملیات روانی، مطرح کرد؟

وکیلی: بنیادهایی که پول و بودجه می‌گیرند باید از مواریث دفاع مقدس صیانت کنند

وکیلی می‌گوید: روایاتی که پایه اعتقادی مردم را تضعیف کند و اعتماد مردم را نسبت به کارآمدی نظام در مقطع جنگ زیر سوال برد، در مسیر خدمت به نظام به حساب نمی‌آید و به همین دلیل باید مواظب حساسیت مردم در این خصوص بود.

وی معتقد است: ممکن است روایتی در زمان خودش درست باشد ولی اینکه در این زمان آن روایت بدون رعایت ملاحظات افکار عمومی بازگو شود، بر اساس حکمت نیست.

در این میان، نقش دستگاه‌های فرهنگی دارای مأموریت در حوزه دفاع مقدس پررنگ می‌شود. آنها چه نقشی در این قبیل اظهارات و روایات دارند؟ وقتی چاپ کتاب درباره موضوعات دفاع مقدس نیاز به اخذ مجوزهای بسیار دارد تا صحت و سقم ادعای نویسنده بررسی شود - کتاب‌هایی که در کشور ما تیراژ آن به زور به چند هزار نسخه می‌رسد- آیا اظهارنظرهایی با بُرد چندین میلیون نفری که روح و روان جامعه را مشوش می‌کند، مجاز است؟

پاسخ وکیلی آن است که "این همه بنیاد مربوط به دفاع مقدس به خصوص در حوزه حفظ آثار برای این است که جلوی نشر روایات غیرمسئولانه را بگیرند و از واقعیت‌های جنگ که مهمترین وظیفه این بنیادهاست، صیانت کنند"

وی البته اضافه می‌کند که "این مانع آن نمی‌شود که در عصر پلورال فکری و نظری کنونی هر کسی نتواند نظر خود را بیان کند."

این عضو هیئت رییسه مجلس ادامه می‌دهد: هر کسی می‌تواند دیدگاه خود را بیان کند اما واکنش این بنیادها مهم است. به هر حال کسانی که در جنگ بودند و به خصوص نقش محوری داشتند اینها مجاز هستند روایات خود را از وقایع جنگ داشته باشند اما اینکه کدام روایت صادق است، حتما وظیفه آن بر عهده بنیادهایی هستند که با این هدف به وجود آمده‌اند و بودجه می‌گیرند و ارتزاق می‌کنند.

راهکار وکیلی برای جلوگیری از اتفاقات مشابه توییت محسن رضایی، این است که بنیادهایی که برای صیانت از مواریث دوران دفاع مقدس پول و بودجه می‌گیرند، باید مرجعیت پیدا کند تا تنها مرجع روایتگری رسمی جنگ این بنیادها باشند./

پایان پیام


١٢:٠٧ - دوشنبه ١٠ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٢٣٢٠    /    تعداد نمایش : ٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج